Otwarcie wirtualnej strzelnicy w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

W budynku LO w Nowym Żmigrodzie została utworzona wirtualna strzelnica, z której będą mogli korzystać uczniowie naszej szkoły, uczniowie klas mundurowych z terenu powiatu jasielskiego oraz członkowie organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz obronności państwa.

W dniu 9 grudnia br., uroczyście przekazano do użytku wirtualną strzelnicę. W wydarzeniu tym uczestniczyli: Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Grzegorz Pers – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Henryk Strzelec – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Żmigród, bryg. mgr inż. Piotr Śmietana – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle, asp. sztab. Grzegorz Stygar – Komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie, kpt. Mirosław Smoleń – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, mgr Katarzyna Koś – Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. T. Marchlewskiego w Trzcinicy, mgr Antoni Salacha – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, mgr Piotr Kudłaty – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie wraz z pracownikami i uczniami szkoły.

new nike football boots 2012 2017 - 002 - Nike Air Max 270 ESS Ανδρικά Παπούτσια Γκρι / Λευκό DM2462 | nike air sport attack red bank blue Mid Linen - Grailify - nike sweet classic leather sneaker sandals

 

W ramach utworzenia wirtualnej strzelnicy wykonano prace remontowe związane z przygotowaniem pomieszczenia oraz zakupiono wyposażenie, spełniające wymogi ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Konkursu Ofert „Strzelnica w powiecie 2021”, dostarczone przez Centrum Techniki Strzeleckiej, Projektowanie, Budowa, Wyposażenie Strzelnic "TEBBEX" z Zielonej Góry.

Wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła 160 847,09 zł, przy czym Powiat Jasielski otrzymał dofinansowanie ze Skarbu Państwa – z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 128 677 zł, pozostała kwota to wkład własny Powiatu Jasielskiego

Nowopowstała strzelnica działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość, wykorzystując laserowe symulatory (repliki) broni: cztery karabinki (H&K 416) i cztery pistolety (Glock 17 gen 5) z funkcją wyzwalania strzału (posiadające po dwa magazynki), imitację odgłosu i zjawiska odrzutu. Karabinki posiadają możliwość rozpoznawania strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym. Wirtualna strzelnica umożliwia prowadzenie statycznych i dynamicznych treningów na czterech stanowiskach strzeleckich. Treningi posiadają różne stopnie zaawansowania - od ćwiczeń w obserwacji, przez strzelanie na celność i skupienie, do wykonania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania w różnych warunkach atmosferycznych oraz porach dnia. System pozwala na dostosowanie odległości z uwzględnieniem balistyki toru lotu pocisku.

Dzięki ćwiczeniom na strzelnicy uczniowie klas mundurowych będą mogli doskonalić zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.

Dyrektor wraz z pracownikami oraz uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie serdecznie dziękują Pani Senator Alicji Zając, Panu Staroście Adamowi Pawlusiowi, Panu Grzegorzowi Persowi - członkowi Zarządu Powiatu w Jaśle oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania wirtualnej strzelnicy w budynku naszej szkoły.

LO Nowy Żmigród