Powiatowy Turniej Motoryzacyjny w Nowym Żmigrodzie
29 kwietnia 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie po raz kolejny odbył się Powiatowy Turniej Motoryzacyjny.
JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | Mien Max Plus DD7111 002 Black/Black/Team Orange - DialadogwashShops - Men's shoes - nike sb trainerendor premium white jeans 2017 - Sneakers , Low shoes - Footwear NIKEJego organizatorem był Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, współpracujący z Komendą Powiatową Policji w Jaśle. Cel rywalizacji stanowiło wyłonienie reprezentantów powiatu jasielskiego do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
Do tegorocznej edycji na szczeblu powiatowym przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.
Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali wyznaczeni przez organizatora sędziowie: Damian Palar, Bogusław Muszański, Mateusz Domaradzki oraz Artur Domasławski z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Jacek Krzyżak – komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie, Edward Misiołek – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie i Grzegorz Smagacki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Turniej składał się z trzech etapów. Pierwszy wymagał udzielenia odpowiedzi na dwadzieścia pytań wielokrotnego wyboru w teście, dotyczącym podstawowych przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji. Na jego rozwiązanie przewidziano trzydzieści minut.
Dwa następne etapy to konkurencje sprawnościowe. Wszystkie drużyny miały w ciągu pięciu minut udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej dwójce osób potrąconych przez samochód oraz wezwać służby medyczne. Za bezbłędnie wykonane zadanie można było otrzymać maksymalnie 10 punktów.
Na koniec jedna osoba z każdego zespołu (posiadająca aktualne prawo jazdy kategorii „B”) musiała sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie wyznaczonym torze, jadąc samochodem osobowym z zamontowanym na przedniej masce tzw. talerzem Stewarta. Za każdy błędny manewr lub spowodowanie wypadnięcia piłeczki poza obręb koła naliczano dodatkowe karne sekundy.
Po zsumowaniu wyników z wszystkich etapów ogłoszono klasyfikację generalną. W eliminacjach powiatu jasielskiego do XIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. To ona 8 maja 2015 roku będzie uczestniczyć w finale województwa podkarpackiego, który odbędzie się w Rzeszowie, w tamtejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Na pozostałych lokatach uplasowali się:
II miejsce: Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle,
III miejsce: Zespół Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle,
IV miejsce: Zespół Szkół SASR im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy,
V miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach,
VI miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle,
VII miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.
A tak ocenia tegoroczny turniej nauczyciel wychowania fizycznego i jeden z jego organizatorów, Radosław Krajciewicz:
- Jaki był poziom zawodów ?
Jak co roku – bardzo wysoki. Spora w tym zasługa opiekunów, którzy przygotowują uczestników. Młodzież biorąca udział w zawodach posiada duży zakres wiedzy i umiejętności. Nic dziwnego, że rywalizacja była zacięta. Szczególnie widowiskowy okazał się tor jazdy samochodem, gdy¿ tam liczyła się każda sekunda.
- Jak, pana zdaniem, wypadła nasza szkoła?
W porównaniu z latami ubiegłymi, niestety, przeciętnie. Na pewno oczekiwania były dużo większe, bo rok temu wygraliśmy turniej powiatowy i byliśmy na zawodach wojewódzkich w Tarnobrzegu. Ale na pewno za rok powalczymy o podium.
- Jakie były zalety turnieju ?
Popularyzacja przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Która drużyna była, pana zdaniem, najlepsza ?
Najlepszymi są zwycięzcy, czyli CKP z Jasła. Jako zespół musieli wykazać się we wszystkich konkurencjach i zrobili to bardzo dobrze.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku naszej drużynie uda się zdobyć wysoką lokatę.
Adrian Kosiba z kl. IIa