Sukces w konkursie "Wielokulturowość Podkarpacia"
Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Nowym Żmigrodzie wzięło udział w konkursie „Wielokulturowość Podkarpacia”
shock drop air force 1 full uv reactive | Cheap Nike Hyperfuse Basketball Shoes, adresowanym do młodzieży. Zorganizowała go Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Termin nadesłania prac w wersji elektronicznej upływał 1 stycznia 2015 roku. Nowożmigrodzkie LO reprezentowali Maciej Potera z kl. III i Tomasz Źrebiec z kl. II. 30 stycznia 2015 roku ogłoszono wyniki konkursu:
I NAGRODA: Edyta Ryniak za pracę „Inna kultura w twoim najbliższym otoczeniu – bogactwo czy zagrożenie? Zorba w Bieszczadach” (II LO w Sanoku)
II NAGRODA: Aleksandra Sadowy za pracę: „Historie mniejszości narodowych regionu Podkarpacia” (uczennica ZSU-HiG w Przemyślu)
III nagroda: Tomasz Źrebiec za pracę „Historie mniejszości narodowych regionu Podkarpacia” (uczeń LO w Nowym Żmigrodzie)
Wyróżnienie: Maciej Potera za pracę “Historie mniejszości narodowych regionu Podkarpacia” (uczeń LO w Nowym Żmigrodzie)
Laureatów zaproszono 7 maja do Przemyśla na uroczyste wręczenie nagród i dyplomów. Tak wspomina to wydarzenie Tomasz Źrebiec z kl. IIb:
Ucieszyła mnie informacja o konkursie. Bardzo szybko zdecydowałem się wziąć w nim udział. Pamiętałem różne historie rodzinne, opowiadane przez moją prababcię, babcię, dziadzia oraz sąsiadki. Czasami wspominali oni wydarzenia z czasów przedwojennej i okupacyjnej Polski, ówczesne warunki życia i obyczaje, przymusową wywózkę do pracy w Niemczech. Do dziś zachowały się spisane przez nich notatki i pamiętniki. Są już w bardzo złym stanie, ale zdołałem je jeszcze odczytać. Posłużyły jako materiał źródłowy do mojej pracy.
Dzięki pisaniu konkursowego eseju pogłębiłem również swoją znajomość kultury żydowskiej. Chciałbym zachęcić tutejszych mieszkańców do poszerzania wiedzy dotyczącej mniejszości narodowych. To naprawdę bardzo interesujący temat. Znajomość tych zagadnień pozwoli nam uniknąć antysemityzmu i ksenofobii.
Cieszę się bardzo, że moja praca została dostrzeżona i nagrodzona trzecim miejscem. Myślę, że publikowany w niej materiał zostanie dobrze wykorzystany w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Należy wspomnieć, że w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika organizowane są spotkania, które służą poszerzaniu wiedzy uczniów o kulturowej historii obszaru, na którym mieszkają. W przeszłości odbyły się m.in. spotkania pod hasłem „Łemkowie w historii tradycji i kulturze regionu”, „Na styku kultur polsko-ukraińskich”, „Wielokulturowość Podkarpacia”. Zrealizowano projekt edukacyjny o ochronie dziedzictwa żydowskiego w naszym regionie pt. „Przywróćmy pamięć”. Uczniowie zainteresowani historią zawsze mogą liczyć na pomoc nauczycielek tego przedmiotu – Elżbiety Adamczyk i Anety Kowalkowskiej.
Justyna Solarz z kl. IIa