Powiatowy Turniej Motoryzacyjny w Nowym Żmigrodzie

29 kwietnia 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie po raz kolejny odbył się Powiatowy Turniej Motoryzacyjny.

JuzsportsShops , Achète, vends ou échange les vêtements, chaussures et accessoires que tu ne portes plus ! | Mien Max Plus DD7111 002 Black/Black/Team Orange - DialadogwashShops - Men's shoes - nike sb trainerendor premium white jeans 2017 - Sneakers , Low shoes - Footwear NIKE

Jego organizatorem był Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, współpracujący z Komendą Powiatową Policji w Jaśle. Cel rywalizacji stanowiło wyłonienie reprezentantów powiatu jasielskiego do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

Do tegorocznej edycji na szczeblu powiatowym przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach oraz Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali wyznaczeni przez organizatora sędziowie: Damian Palar, Bogusław Muszański, Mateusz Domaradzki oraz Artur Domasławski z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Jacek Krzyżak – komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie, Edward Misiołek – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie i Grzegorz Smagacki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Turniej składał się z trzech etapów. Pierwszy wymagał udzielenia odpowiedzi na   dwadzieścia pytań wielokrotnego wyboru w teście, dotyczącym podstawowych przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji. Na jego rozwiązanie przewidziano trzydzieści minut.

Dwa następne etapy to konkurencje sprawnościowe. Wszystkie drużyny miały w ciągu pięciu minut udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej dwójce osób potrąconych przez samochód oraz wezwać służby medyczne. Za bezbłędnie wykonane zadanie można było otrzymać maksymalnie 10 punktów.

Na koniec jedna osoba z każdego zespołu (posiadająca aktualne prawo jazdy kategorii „B”) musiała sprawdzić swoje umiejętności na specjalnie wyznaczonym torze,  jadąc samochodem osobowym z zamontowanym na przedniej masce tzw. talerzem Stewarta. Za każdy błędny manewr lub spowodowanie wypadnięcia piłeczki poza obręb koła naliczano dodatkowe karne sekundy.

Po zsumowaniu wyników z wszystkich etapów ogłoszono klasyfikację generalną. W eliminacjach powiatu jasielskiego do XIX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego najlepsza okazała się drużyna Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. To ona 8 maja 2015 roku będzie uczestniczyć w finale województwa podkarpackiego, który odbędzie się w Rzeszowie, w tamtejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Na pozostałych lokatach uplasowali się:

II miejsce: Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle,

III miejsce: Zespół Szkół nr 3 im. prof. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle,

IV miejsce: Zespół Szkół SASR im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy,

V miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach,

VI miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle,

VII miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie.

A tak ocenia tegoroczny turniej nauczyciel wychowania fizycznego i jeden z jego organizatorów, Radosław Krajciewicz:

- Jaki był poziom zawodów ?

Jak co roku – bardzo wysoki. Spora w tym zasługa opiekunów, którzy przygotowują uczestników. Młodzież biorąca udział w zawodach posiada duży zakres wiedzy i umiejętności. Nic dziwnego, że rywalizacja była zacięta. Szczególnie widowiskowy okazał się tor jazdy samochodem, gdy¿ tam liczyła się każda sekunda.

- Jak, pana zdaniem, wypadła nasza szkoła?

                W porównaniu z latami ubiegłymi, niestety, przeciętnie. Na pewno oczekiwania były dużo większe, bo rok temu wygraliśmy turniej powiatowy i byliśmy na zawodach wojewódzkich w Tarnobrzegu. Ale na pewno za rok powalczymy o podium.

- Jakie były zalety turnieju ?

                Popularyzacja przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Która drużyna była, pana zdaniem, najlepsza ?

                Najlepszymi są zwycięzcy, czyli CKP z Jasła. Jako zespół musieli wykazać się we wszystkich konkurencjach i zrobili to bardzo dobrze.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku naszej drużynie uda się zdobyć wysoką lokatę.

Adrian Kosiba  z kl. IIa